Aile Terapisi Hangi Durumlarda Gereklidir?
15747
page-template-default,page,page-id-15747,page-child,parent-pageid-15808,bridge-core-2.4.7,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-23.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.0,vc_responsive
 

Aile Terapisi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Aile değerlendirmesi bir ya da birçok görüşmeden oluşur. Aile ilişkilerini ve yapısını şekillendirmeyi amaçlar. Aile sisteminin, bireylerin veya çiftin davranışını ve semptomlarını nasıl etkilediğini saptamayı, ve aile tedavisinin mümkün ve gerekli olup olmadığına karar vermek üzere bilgi toplanması söz konusudur.

Günümüzde aile değerlendirmesinin, kontrendikasyonu olmadığı sürece tüm aile bireylerini kapsayacak şekilde yapılması birçok uzman tarafından kabul görmüştür.

Aile değerlendirmesi ve terapisi;

*  Aile, çift veya bireylerin yaşadıkları problemi bir aile/evlilik/ilişki sorunu olarak tanımladıkları durumlarda (iletişim sorunları, evlilik dışı ilişki, çekirdek aile dışı aile bireyleriyle olan ilişkilerde yaşanan zorluklar, geniş aile ile yaşamın getirdiği zorluklar  ( aile apartmanları) vs..)

* Danışanın durumunu   aile, iş ve sosyokültürel yapı ile ilişkisiyle ele almak, anlamak, ve uygun tedaviyi belirlemede

* Terapiye gelenin bir çocuk veya ergen olması durumunda

* Getirilen problemin cinsel bir zorluk ya da tatminsizlik olması durumunda

* Danışanın getirdiği problemin aile bireylerinin ve /veya çiftin ilişkisini, iş düzenini ve sürdürülmesini, sağlık durumlarını veya çiftin ebeveyn olarak işlevlerini bozuyor olması durumunda

* Hastalık, yaralanma, iş kaybı, ve ölüm gibi aile krizlerinin yaşandığı dönemlerde

* Evlilik, doğum, mezuniyet gibi aileyi ilgilendiren ciddi bir stres veya duygusal karışıklık yaşandığında;

gereklidir.

Uzm. Dr. Bahar Gürsoy Karesioğlu