Obsesif Kompulsif Bozukluk
15881
page-template-default,page,page-id-15881,page-child,parent-pageid-15887,bridge-core-2.4.7,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-23.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.0,vc_responsive
 

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif kompulsif bozukluk kişinin mantıksız olduğunu kabul etmesine rağmen inatçı ve yineleyici biçimde aklına gelen ve sıkıntı yaratmasına rağmen engelleyemediği düşünceler(obsesyon) ve/veya   çoğunlukla bu düşüncelerin yarattığı sıkıntıyı durdurmaya yönelik ve kişinin tüm gayretlerine rağmen engelleyemediği hareket ve davranışlarla (kompulsiyon) karakterize  bir psikiyatrik  bozukluktur. Obsesyon ve kompulsiyonlar kişinin zamanını alır. Günlük yaşantısını, iş hayatını, sosyal hayatını ve iş ilişkilerinin bozar.

Başlangıç kişilerin yarısında ani iken, % 50-70‘i bir yaşam olayının ardından başladığını ifade etmiştir. Depresyonla birlikteliği sıktır.

 

Tüm kültürlerde sıklıkla görülen obsesyonlar şunlardır.

KİRLENME: En yaygın görülen obsesyondur. Herhangi bir şey ile kirlenmiş olduğu düşüncesidir. Bunu yıkanma ve kirlenmiş olabileceği şeylerden kaçınma izler Bu hastalar aşırı yıkanmaya bağlı deri lezyonları ile hekime başvurabilirler. Kirlenme korkusu ile evden çıkmayabilir ve kendisini kirleteceğini düşündüğü nesneler veya kişilerle de temas etmekten kaçınabilirler. Sıklıkla utanç duygusu eşlik eder.

KUŞKU ve KONTROL: En sık görülen ikinci obsesyondur. Sıklıkla bir vahşet tehlikesinden korkulur. Saldırıya uğramak, elektrikli aletleri açık bırakarak veya sobayı söndürmeden çıkarak yangına sebep olmak, kapıları açık bırakmak ve hırsız girmesine yol vermek gibi bir şeyi unutmak, ya da bir nedenle çevreye zarar vermek gibi suçlayıcı düşünceler vardır. Defalarca kapı, pencere, kilidini, elektrik prizlerini kontrol ederler. Bu düşüncelerin sonucu yaptıkları kontrol günlük işlevlerini etkileyecek boyuttadır. Örn. Yoldan tekrar tekrar eve dönerek kapı,kilit,priz kontrolü yaparken işe veya  okula geç kalmak gibi…

ZORLAYICI DÜŞÜNCELER: Üçüncü sıklıkla görülen obsesyonlardır. Kişinin bir kişiye cinsel veya saldırganca bir davranışta bulunacağı düşüncesidir. Bu tür obsesyon ile birlikte kompulsiyon olmaz.

SİMETRİ: Kişide her şeyin çok simetrik ve düzen içinde olması gerektiği şeklinde düşünceler vardır. Bu da kişinin çok yavaş hareket etmesi ve her şeyi planlayarak yapmaya çalışması ile sonlanır. Yemek yemeleri, giyinmeleri saatlerce sürebilir.

DİĞER BELİRTİLER: Dinle ilgili obsesyonlar genelde dindar insanlarda ibadet ederken ortaya çıkar. Dini inanışların tersi olan düşüncelerdir. Çok rahatsız edici olmasının yanı sıra bu durumun bir psikiyatrik bozukluk olarak kabul edilmesi daha güçtür. Bazı kişilerde de toplama kompulsiyonları vardır. Koleksiyonculuk gibi görünse de dikkatle bakıldığında eşyalarını atamama ve işe yaramaz şeyleri eve toplama şeklindedir.

 

TEDAVİ

İlaç tedavisinin yanında bilişsel davranışçı tedavinin etkili olduğu bilinmektedir.

 

Dr. Bahar Gürsoy Karesioğlu